Dinamika a zenében, ma ezt járjuk körbe!
Dinamika a zenében
Az egyik legfontosabb eleme a zenének, vagy az egyik legfontosabb zenei elem! Ennek ellenére, tapasztalatom szerint, nagyon keveset foglalkozunk vele és azt is tévesen.
Jellemzően és sokan keverik a hangerővel, ill. a hangnyomással. Ellentmondásosnak látszik viszont, ha röviden definiálni akarjuk, akkor: a “zenében a hangerősség tana”.
…akkor hát, hol is bújnak meg a részletek?
Nagyjából a 18. század közepéig (barokk zene) senki erre utaló írást, feljegyzést nem tett, sem kottákban, sem egyéb írásokban, ergo a zenészek maguk határozták meg ennek használatát és hangsúlyozását.
-
Fali panel 70x140x8cm-design panel – diffúzor90 000 Ft – 104 042 Ft Bruttó
-
Printelt sarokelem hangcsapda57 008 Ft – 61 908 Ft Bruttó
A lényeg:
A dinamika a zenei hatáskeltés egyik legfontosabb eszköze. A dinamika szorosan összefügg a ritmussal is, és minden dinamikának fő értelme az ellentét. Önmagában egy hang sem erős, sem halk nem tud lenni, ezért a hangerő, mindig csak egy másik hanghoz viszonyítva érzékelhető. Más szóval, a dinamika a halk és hangos hangok közötti hangerő különbség, ill. nagyon fontos még, a két hang közötti csend mértéke és hossza! Sokan tévesen gondolják, ha hangosabban hallgatunk zenét, akkor nagyobb lesz a dinamika, a fentiek értelmében nem lesz nagyobb, csak a zene lesz hangosabb! Sőt, minél hangosabban hallgatunk zenét, annál kevésbé tudjuk érzékelni a dinamikáját! Egészen halkan játszott zenéknek is lehet nagyon nagy dinamikája, és persze fordítva is igaz!
Korábban a zenében fokozatos erősítés ,(zenei műszóval crescendo) és a fokozatos halkítás (decrescendo) alakult ki.
A barokk zene kevésbé és mértékkel alkalmazza a dinamikát, viszont a klasszikus zene bővelkedik dinamikai hatásokban.
-
Csíkos diffúzor32 612 Ft – 46 683 Ft Bruttó
-
Prémium akusztikus panelek dupla bőrmembránnal28 752 Ft – 81 576 Ft Bruttó

A dinamika lehet egyenletes vagy változó is, ill. fokozatosan felfutó, és hirtelen, robbanásszerű.
A zene természetéből adódóan a dinamika nem egy egzakt mennyiség, hanem szubjektív fogalom, amely többek között függ az előadó és a hallgató fizikai távolságától, a hangzó tér akusztikájától, a hangforrás (hangszer, énekes vagy előadó jellegétől), és nem utolsósorban a zeneszerző, a zenész és a hallgató egyéni felfogásától.
A mára választott zenében, a dinamikának nagyon sok változatát lehet megfigyelni. Találunk itt fokozatos, változó és gyors, robbanásszerű dinamikát is!
Egy biztos, szenzációs gitárjáték!
-Szép napot!?