Bútorkárpit-bútorszövet

Az otthonunk berendezésekor a bútorok a legfontosabb elemek. A kárpitos bútorok, mint például a kanapék, fotelek, székek és ágyak kiválasztásánál több szempontot is figyelembe kell venni. Az igénybevétel, a lakás stílusa és az egyéni ízlésünk határozza meg, hogy milyen típusú kárpitos bútorral rendezzük be a szobákat. A bútorkárpitok anyaga, típusa, színe és mintája, kopásállósága, éghetősége, vízlepergető és antiallergén tulajdonságai is befolyásoló tényezők a vásárlás során.
A bútorszövetek fontossága
A kárpit puha borítást ad az ülő, pihenő vagy fekvőbútoroknak. A kárpitos bútorok tartósságát az úgynevezett Martindale teszt során mért értékek jelzik.

Amikor kárpitos bútort keresünk a nappaliba, hálószobába, vagy bármilyen más helyiségbe, vegyük figyelembe a szoba méretét és formáját és ahhoz viszonyítva vásároljuk meg a kanapét, vagy a fotelt. Egy kisebb szobába nem túl előnyös egy hatalmas kárpitos bútort elhelyezni, mert összenyomja a teret, egy nagyobb helyiségbe viszont már bátrabbak lehetünk a nagyobb méretű bútorokkal kapcsolatban. A kárpitos bútorok színe és mintája illeszkedjen a szoba színeihez, stílusához a harmónikus összhatás érdekében. A bútorkárpitok textúrája lehet durva vagy lágy, puha, a felhasználás céljától függ, hogy melyik fajtát választjuk. Ha nagy igénybevételnek lesz kitéve a kárpitos bútor, mint például szállodákban vagy más közösségi terekben, akkor érdemes vastagabb, kopásálló szövetet választani. A kárpit tisztíthatósága is lényeges, mert nem minden szövet áll ellen az erősebb vegyszereknek. Ha kültérre szánjuk a kárpitos bútort, hasznos tulajdonság, ha a fénynek ellenáll és nem fakul ki könnyen. Ha allergiában szenvedünk, lehetőségünk van arra, hogy antiallergén kárpittal borított kanapét vagy fotelt vásároljunk.
Bútorszövetek anyaghasználata

A könnyű kezelhetőség szempontjából a bőr és a műbőr, vagy textilbőr a legjobb választás, mivel egyszerűen tisztítható, viszont sajnos könnyen megsérül, reped és szakad. Megfelelő tisztítószer használatával meghosszabbíthatjuk a bőr, textilbőr kárpitok élettartamát. Az átlagos minőségű textilbőrt inkább csak a bútorok hátoldalára vagy oldalára javasolt tenni. A magas minőségű, extra kopásállósággal rendelkező kültéri bútorszövetek-textilbőrök ára igen magas.
A bársony vagy plüss kárpit anyagok kényelmes, puha tapintású, elegáns megjelenésű. Hátránya, hogy viszonylag hamar elkopik. A zsenília anyag rendkívül tartós, de a felülete kicsit durvább tapintású.
A zsákszövetek könnyen tisztíthatóak, strapabírók, tartósak és puhábbak a zseníliánál.
Modern lakástextil, bútorszövet
A mikroszálas kárpitok ideális választást jelenthetnek az allergiások számára, ráadásul lágy tapintásúak, egyszerűen tisztíthatóak, és kopásállóak is. A poliészter anyag igen sokoldalú, kedvező ára, könnyű kezelhetősége és előnyös tulajdonságai miatt igen népszerű lakástextília alapanyag.
A jacquard szövet gyapjúfonalból, lenből vagy pamutból is készülhet.
A brokát szövet műselyem vagy szintetikus selyem felhasználásával készül.
A damaszt alapanyaga bútorszövet általában pamut vagy len, előnye, hogy nagyon dekoratív megjelenésű.
A gobelin szövetek jacquard mintájú, gyapjú bútorkárpitok. Általában virág ás levélmintákkal díszítik őket. Szép, elegáns szövetek.
Bútorszövet színek
A kárpitos bútorok színét a bútorok használata és az adott szoba stílusa is befolyásolja. A semleges, könnyű, homogén színek könnyed, szellős, barátságos hangulatot adnak a belső tereknek. A bézs szín és annak árnyalatai például szinte minden helyiségbe passzolnak. A sötétebb színek, vagy nagyobb minták a kopott, sérült, vagy szennyezett részeket elfedik. Kisebb méretű bútorok esetében jól mutatnak a harsányabb, élénkebb, vidámabb színek is. Nagyon sokféle mintából lehet válogatni, de ha mintás anyagban gondolkodunk, olyat válasszunk, amelyik illik a szoba többi berendezéséhez, színeihez.